Kosmetyk naturalny – kiedy mamy z nim do czynienia?

Kosmetyk naturalny – to produkt, który ma za zadanie upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych. Dodatkowo ma być przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjać zdrowiu i wspierać funkcjonowanie organizmu.

Według wytycznych kosmetykiem naturalnym jest każdy kosmetyk, który powstał ze składników naturalnych. Może to być pochodzenie mineralne, roślinne lub zwierzęce. Dodatkowo, składniki te powinny być pozyskane przy użyciu metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, destylacja, mielenie, przesiewanie. Świadczy to o niskim przetworzeniu surowca (wpływa na zachowanie wartości odżywczych i pielęgnacyjnych składników). Kosmetyk naturalny powinien mieć przede wszystkim prosty skład, przy czym co najmniej 95 % substancji powinno być  pochodzenia naturalnego.

Składniki pochodzenia zwierzęcego nie są dopuszczalne jeśli w trakcie ich pozyskania nastąpiła ingerencja w zdrowie lub życie zwierzęcia. Dozwolone są jedynie surowce, których pozyskanie nastąpiło bez szkody dla zwierząt np. miód, wosk pszczeli, propolis, lanolina, mleko.

Organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne dopuszczają kilka procent syntetyków w składzie. Dozwolone jest to tylko wtedy, kiedy pozyskanie danej substancji naturalnie nie jest możliwe, a substancja ta jest kluczowa dla działania kosmetyku.

W kosmetykach naturalnych nie można stosować surowców modyfikowanych genetycznie, syntetycznych emulgatorów, substancji zapachowych oraz barwiących, sztucznych tłuszczów, olejów, silikonów, parafiny.

Kosmetyk naturalny w żadnej fazie produkcji nie może być testowany na zwierzętach, a surowce pochodzenia zwierzęcego muszą powstawać naturalnie (np. miód). O tym, że preparat wyprodukowano w etycznych warunkach, świadczy symbol- króliczek na opakowaniu).

Kosmetyk naturalny- substancje dozwolone:

1. Surowce pochodzenia roślinnego

2. Surowce pochodzenia zwierzęcego pozyskane z żywych zwierząt (mleko i jego pochodne, lanolina, wosk pszczeli, mleczko pszczele, propolis)

3. Surowce pochodzenia morskiego (np. algi)

4. Olejki eteryczne i ich frakcje

5. Barwniki naturalne

6. Naturalne emolienty (estry pochodzenia naturalnego)

7. Naturalne emulgatory, (np. estry sacharozy, poliglicerolu)

8. Czynniki regulujące (np. guma ksantanowa, skrobia, celuloza)

9. Niektóre substancje aktywne (np. hydrolizaty protein, produkty fermentacji)

10. Konserwanty – dopuszczone są tzw. konserwanty identyczne z naturalnymi: (kwas benzoesowy, kwas salicylowy i jego sole, alkohol benzylowy)

Kosmetyk naturalny- substancje niedozwolone :

1. Syntetyczne konserwanty (parabeny, formaldehydy, donory formaldehydu)

2. Syntetyczne substancje zapachowe, identyczne z naturalnymi modyfikowane chemicznie

3. Barwniki syntetyczne

4. Olej mineralny, wazelina, parafina 

5. Glikol propylenowy i inne glikole, PEG-i, silikony, SLES, SLS, EDTA, butylohydroxytoluen, (przeciwutleniacz), etanoloaminy, karbomery, pochodne syntetycznych kwasów.

W skrócie :

Kosmetyki naturalne i organiczne – wymagane certyfikaty

Jeśli chcesz mieć pewność, że kosmetyk jest naprawdę naturalny, a nie tylko tak nazwany, zwróć uwagę, czy na etykiecie znajduje się symbol jednego z tych certyfikatów:

ECOCERT– minimum 95% składników kosmetyku musi być pochodzenia naturalnego, z czego 50% składników musi pochodzić z upraw ekologicznych

VEGAN – daje gwarancję, że kosmetyk jest w 100% wegański i wolny od GMO

ICEA – kosmetyki w 100% wegańskie, nietestowane na zwierzętach, zawierają tylko certyfikowane, ekologiczne składniki, nie mogą mieć syntetycznych dodatków (konserwanty, barwniki) ani GMO, są hipoalergiczne, a opakowania podlegają recyklingowi.

NATRUE – zrzesza firmy zajmujące się produkcją kosmetyków naturalnych, wszystkie produkty mają certyfikaty

COSMEBIO – 95-100% wszystkich składników musi być pochodzenia naturalnego, a surowce roślinne muszą pochodzić z upraw ekologicznych. Minimum 10% wszystkich składników musi być organicznych.

BDIH – Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw, kładzie nacisk na ekologiczne uprawy, produkcję przyjazną środowisku i zwierzętom oraz ekologiczne opakowania.

COSMOS – ujednolicony, międzynarodowy certyfikat – zrzesza Cosmebio, EcoCert, BDIH, Soil

Moje rady przy wyborze kosmetyków naturalnych:

1. Dokładnie czytaj i analizuj składy kosmetyków (to, że kosmetyk umieszczony jest na półce o nazwie „eco” „bio” czy „vegan” nie musi świadczyć o tym, że jest to kosmetyk naturalny.

2. Porównuj składy (obok siebie mogą znajdować się produkty, które mają zupełnie inny skład w podstawowych surowcach )

3. Zwróć uwagę czy wybierany przez Ciebie produkt ma na opakowaniu certyfikat ECOCERT, COSMOS

4.  Sprawdź czy w składzie nie ma substancji, na które masz uczulenie (aloes, pyłek pszczeli, łupiny orzechów, zioła, olejki zapachowe)

5. Zerknij na pochodzenie kosmetyku, producenta.

6. Warto też spojrzeć na termin przydatności do zużycia (kosmetyki  pozbawione sztucznych dodatków i konserwantów znacznie szybciej się psują, więc ich termin ważności będzie krótszy niż kosmetyków tradycyjnych)

7. Przed zakupem poszukaj opinii, recenzji na temat interesującego Cię kosmetyku.

8. Wybierz ten, który jest Ci bliższy: cenowo, pod względem składu, certyfikacji, zapachu, czy opakowania)

Udanych, świadomych zakupów ! <3

Źródło: www.lostwithbotanicals.com, swiatkosmetykow.pl,
happygreenlife.pl,materiały własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę