- przez healthyhero

Z pojęciem WWO zetknęłam się jakiś czas temu, czytając książkę „Jak lepiej myśleć” Christel Petitcollin.
Bardzo mnie wtedy zaciekawił ten temat, a mianowicie to, że termin WWO to udowodniona naukowo nadwydajność umysłu, którą wielu ludzi posiada. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Może masz w swoim otoczeniu osobę, która jest bardzo wrażliwa, którą bardzo ranią słowa i trzeba bardzo uważać na ich dobór. Chcę Ci dziś uświadomić, że ta osoba nie robi Ci na złość, 'nie pieści się ze sobą’ i nie jest to jej wina, że odbiera coś tak, a nie inaczej – to cecha jej osobowości uwarunkowana genetycznie.
Czym jest wysoka wrażliwość?
Wysoka wrażliwość to czułość przetwarzania sensorycznego, inaczej wrażliwość przetwarzania zmysłowego, zwana również nadwydajnością umysłu.
Układ nerwowy osób wysoko wrażliwych, głębiej przetwarza bodźce, które u osób mniej wrażliwych nie są uruchamiane tak intensywnie.

WWO (Wysoko Wrażliwa Osoba) charakteryzuje się:
- Posiadaniem nadreaktywnego układu nerwowego, analitycznego umysłu,wysokiej inteligencji.
- Nadmierną emocjonalnością.
- Bogatym życiem wewnętrznym.
- Wysoko rozwiniętą empatią i świadomością.

Co czuje WWO? /schematy, reakcje, zachowania
Może należysz do tej grupy – a jeśli nie, warto dowiedzieć się i spróbować zrozumieć, co może czuć taka osoba.
1. Poczucie bycia dziwnym (nierozumienie swoich myśli, emocji, reakcji).
2. Męczenie się w miejscach zatłoczonych.
3. Potrzeba odpoczynku i pobycia samemu po spotkaniach rodzinnych, ciężkich dniach w pracy.
4. Niski próg bólu (nie jest to jednak regułą).
5. Dostrzeganie zmian w zachowaniu innych i przejmowanie się nimi.
6. Życie w poczuciu winy i w pierwszej kolejności obwinianie siebie.
7. Problemy z zaśnięciem wieczorem wskutek analizowania zdarzeń z dnia.
8. Poczucie przeciążenia umysłu.
9. Problemy z działaniem w stresie i pod presją czasu, gdy ktoś nad nami stoi.
10. Jeśli u WWO źle się dzieje w jednym obszarze życia, wszystko inne przestaje też działać.
11. Umiejętność oceny emocji bliskich i złe samopoczucie w momencie gdy oni są zdenerwowani, smutni.
12. Doskonała zdolność do wyczuwania intencji innych (w momencie poznania kogoś, bardzo szybko występuje odczucie czy nadajemy na tych samych falach).
13. Ciężko jest udawać, że kogoś się lubi.
14. Branie odpowiedzialności za to, jak czuje się rozmówca (problem z 'niezręczną ciszą’).
15. WWO ciężko jest przekraczać strefę komfortu, a gdy dzieje się to nagle, gwałtownie – często jest to odchorowywane przez organizm.
16. Umiejętność bycia duszą towarzystwa (pod warunkiem, że jest to towarzystwo bliskich osób, chodzi tu o poczucie bycia akceptowanym, rozumianym).
17. Poczucie, że ciągle wie się za mało, ma się niewystarczające umiejętności (hamuje to przed działaniem, robieniem rzeczy o których się marzy -’bo co jak się nie uda’).
18. Jedno zdarzenie zaburzające rytm dnia – powoduje dezorganizację całego dnia.
19. Bardzo często WWO nie jest w stanie pracować długo w miejscu, które nie współgra z nim, celami w życiu (towarzyszy temu często obwinianie się za to ’ bo inni jakoś wytrzymują’).
20. Przeżywanie wszystkiego całym sobą (muzyka, film, sytuacje, zdarzenia).
21. Zwiększona wrażliwość na różne bodźce (dotyk, zapach). Czasem zdarza się, że taka osoba nie czuje się komfortowo, gdy ktoś obcy a nawet bliski chce ją przytulić w danym momencie. Trzeba to uszanować.
22. Stawianie cudzego dobra ponad swoje.
23. Problem z przyjmowaniem pochwał ( obawa, że następnym razem zrobi się coś źle i kogoś się zawiedzie).
24. Umniejszanie swoich zasług, osiągnięć, sukcesów.
25. Ogromne poczucie obowiązku w stosunku do osób, które nam coś powierzyły, zaufały.
26. Każda sytuacja dla WWO jest potencjalnym zagrożeniem, na które trzeba się przygotować (bardzo obciąża do układ nerwowy).
27. Bardzo ciężko jest odpuszczać rzeczy, sprawy, na które nie ma się wpływu.
28. Przejmowanie energii osób, z którymi się przebywa (szczególnie w kontekście toksycznych relacji).
29. Problem z podejmowaniem decyzji (umysł analizuje każdy możliwy scenariusz, głównie z naciskiem na to, co może się nie udać).
30. Każda próba dopasowania się do środowiska (wbrew sobie – często odbija się później na zdrowiu).

Jak żyć z WWO, jak z nią/nim rozmawiać?
Często zdarza się, że łączymy się w związki, w których jedna osoba to WWO. Najważniejsze, żeby nie traktować takiej osoby z góry – 'bo wymyśla, przesadza albo jest przewrażliwiona’ i starać się ją zrozumieć. Bardzo ważne jest, aby być ze sobą szczerym i na bieżąco rozmawiać jak się czujemy w danej sytuacji, przedstawić swój punkt widzenia, patrzenia, czucia. Coś co dla WWO jest dramatem ( sytuacja, zdarzenie, podniesienie głosu, posądzenie o coś, wypomnienie, że czegoś raz nie zrobiła), dla innych jest błahostką. Osoby wysoko wrażliwe, często mają problem ze szczerą rozmową, zamykają się na nią. Milczą i duszą wszystko w sobie. Może to wynikać z faktu, że czują się dziwnie z tym, co się w nich dzieje, nie potrafią siebie zrozumieć i automatycznie odbierają możliwość na zrozumienie ich przez innych. Nie chodzi o chodzenie przy wysoko wrażliwej osobie 'na palcach’ ale o gotowość na zrozumienie jej wrażliwości-nieocenianie, niekomentowanie w przykry sposób, pozwolenie na przeżycie i danie upustu jej emocji. Z szacunkiem dla jednej i drugiej strony. Bez krzyku, pretensji, obarczania poczuciem winy- 'że zawsze szuka dziury w całym’. Otoczenie zrozumieniem i empatią takiej osoby, przyczyni się do tego, że będzie się czuła ważna i akceptowana. To z kolei może być początkiem przemiany wysoko wrażliwej osoby. Nie spowoduje to, że dzięki temu cudownie zmieni swój charakter-nie. Jest to uwarunkowane genetycznie. Może to natomiast zapoczątkować pracę wrażliwca nad sobą. Pracę, nad poprawą komfortu swojego życia i odciążeniem układu nerwowego, nastawionego na tryb gotowości. Wysokiej wrażliwości się nie leczy, myślę, że nie ma nawet takiej potrzeby. Można natomiast systematyczną pracą , wypracować to, że nie będziemy aż tak intensywnie odczuwać i reagować emocjonalnie na wszystko, co nas spotyka w życiu.

Wrażliwiec potrzebuje w życiu więcej komfortu niż nie WWO – więcej ciepła, stworzenia warunków bezpieczeństwa, akceptacji i braku oceny jego reakcji. Pozwala to na jego lepsze panowanie nad emocjami.
Myślę, że to wielki dar-czuć więcej, widzieć więcej, zastanawiać się nad swoim życiem.
Wysoko Wrażliwa Osoba ma większą determinację do poszukiwania swojego sensu i celu w życiu. To dlatego, że musi czuć, że to jest to i czerpać energię z tego, co robi. Tym samym ma większe szanse na znalezienie tego, czego chce, co kocha, co powoduje, że żyje pełnią życia.

„Po to tworzymy na tym świecie różne więzi, żeby być dla siebie wsparciem. Przede wszystkim by ciągnąć siebie nawzajem w górę, ale towarzyszyć też sobie w słabszych chwilach. Bez bycia ocenianym. Z otwartością, że świat można odbierać inaczej.”
(cytat z ebooka-’Wysoko wrażliwa i bardzo szczęśliwa’ J.Kozłowska)

Źródło:
- „Jak lepiej myśleć”- Christel Petitcollin.
- ebook ”Wysoko wrażliwa i bardzo szczęśliwa”- J. Kozłowska
Piękne i jakże głębokie spojrzenie na osoby wysoko wrażliwe. Myślę, że temat jest znany nielicznym osobom. Świetnie, że jest ktoś kto w sposob esencjonalny porusza te trudne a jednoczesnie ważne sprawy. Jest też zaproszeniem do tego żeby dbać o wzajemne relacje. Gratuluję odwagi, empatii. Świetny materiał.
Dziękuję bardzo 🙂